Prije četiri godine je sa osnovnim alatima napravio nož po svojim željama i po svom viđenju, ali kada se ručnim radom pohvalio na Instagramu i Facebooku, vidio je da je baš takav nož želja i drugih ljudi.
Dvadesetosmogodišnji Mustafa svoj put u kovački zanat ispričao je za portal Bosnainfo, naglašavajući da je zadovoljan i sretan zbog te odluke koja se ustvari sama nametnula.Fizički težak zanat počeo je teškom improvizacijom.
-Tada nisam imao nikakvog kovačkog alata, niti radione. Imao sam neki komad šine od 30 centimetara što sam koristio kao nakovanj. Imao sam čekić, vatru na ugalj koju sam raspirivao fenom za kosu i to sam sve radio u dvorištu – prisjeća se mladi kovač.
Svaki novi nož je donosio i nove klijente što je tražilo i usavršavanje radione. Tako je fen vraćen u kupatilo, a za raspuhivanje vatre nabavljen odgovarajuća mašina. Gdje god sam čuo da je nekad davno bio neki kovač, išao sam, raspitivao se za alat, kupovao, tako da je danas to jedna dobro opremljena kovačka radiona koja je trenutno i u procesu registracije kao tradicionalnog starog zanata – istakao je Mustafa.




S obzirom da su noževi prorezali njegov životni put, oni su mu prioritet i prvi proizvod.
Inspiraciju crpi iz čiste ljubavi prema poslu.
– Ovo da bi radio moraš da voliš! A oblike, dizajn i dimenzije smišljam kroz razgovor sa lovcima, kuharima, ljubiteljima prirode, vojnim i policijskim licima. Oni mi kažu šta im treba, tanji ili deblji vrh, zakošen vrh, tanja ili deblja oštrica, sve zavisi od namjene noža, gdje će se najviše koristiti i šta treba da izdrži, od toga najviše zavisi i dizajn – pojašnjava mladi, ali vrhunski majstor svog zanata.
Osim toga, dodaje, neke ideje nalazi i u filmovima. Danas mojih noževa ima po cijeloj Evropi, od Engleske, Švedske, Njemačke, Švicarske, Austrije, zemalja Balkana, do Turske – istaknuo je mladi kovač.
Pored izrade unikatnih noževa i alata za kuhinju, lovce, ribolovce, planinare, ukazala se i potreba za druge kovačke poslove kakva je popravka poljoprivrednih alata i dijelova za neke mašine, pa i to odradi po potrebi.
Mustafa kaže da se kovačkom zanatu vraća vrijednost, odnosno da mu nikad nije ni oduzeta samo se nije prilagođavao uslovima življenja. Uvijek se može kovati nešto što treba vremenu u kojem se živi. Ako ne treba motika, treba nož za planiranje jer se sve više ljudi okreće boravku u prirodi. Vatra u kovačkim radionama nije smjela biti ugašena, samo da se malo improvizovalo i prilagođavalo vremenu – poručio je Mustafa.
Mustafa je u najvećoj mjeri samouk kovač iako zahvalnost duguje i nekim starim kovačima koji su mu prenijeli znanje. No, najviše Amerikancima koji preko YouTuba pokazuju razne načine kovanja.
Mustafa za kraj razgovora kaže i da je njegova radiona ekološki osviještena, na način da korištenim materijalima vraća vrijednost i funkcionalnost.
S obzirom da su kamionski dijelovi od najboljeg čelika, između ostalog koristi i kamionski gibanj, kojem kroz vatru daje novu funkciju. To je ekstra čelik, 5160 koji je vrhunski kvalitetan za izradu oštrica. Također, kuglični ležajevi i slični materijali – ističe Mustafa.
Što se tiče drške na noževima, koristi prirodno drvo. Koje uspije dobiti iz svih krajeva svijeta.
Mustafina priča je zaokružena u njegovoj radioni. Osim što je kovač, izrada noževa ga je približila i krojačkom zanatu.
Futrole za noževe također pravi on, ručno. Taj dio posla je, kaže, najlakši.
Mustafa je na društvenim mrežama dostupan sa profilima pod nazivom Devil Dog Bladesmithing.