“Što se tiče državljana Ruske Federacije, njih je u ovoj godini u nezakonitom ulasku evidentirano 50. Međutim, njih 1.034 su legalno došli na hrvatske granične prijelaze i tijekom granične kontrole izrazili namjeru za međunarodnom zaštitom u Republici Hrvatskoj. S obzirom da se u Hrvatskoj ne zadržavaju, jasno je da državljani Rusije zlorabe institut međunarodne zaštite s ciljem nezakonitog migriranja”, navode iz Kabineta ministra unutrašnjih poslova Hrvatske za Bosnainfo.
Uskladiti vizni režim država Zapadnog Balkana sa EU
Naglašavaju da Republika Hrvatska kroz sva radna tijela Evropske komisije kontinuirano ističe važnost usklađivanja viznog režima trećih zemalja jugoistočne Evrope s viznim režimom EU.
“To posebice s obzirom na to da posljednjih godina neusklađeni vizni režim značajno kumulira nezakonite migracije državama članicama koje dijele granicu sa Srbijom i BiH”, ističu iz Ministarstva unutrašnjih poslova Hrvatske.

Tokom 2022. i 2023. godine postignut je svojevrsni napredak, ističu, kad je Srbija ukinula bezvizni režim za državljane Burundija, Tunisa i Indije, a BiH za državljane Bahraina i Omana.
“Što se tiče zemalja koje zlorabe bezvizni režim, možemo reći da uz Kinu, Turska i Rusija također zlorabe bezvizni režim u Srbiji i BiH, jer čine 50 posto u ukupnoj brojci tražitelja međunarodne zaštite. Trenutno su vrlo izraženi nezakoniti prelasci granice državljana Turske i Kine, koji čine 31 posto udio u ukupnoj brojci nezakonitih ulazaka, dok državljani Ruske Federacije nisu u brojci nezakonitih migracija, ali u brojci tražitelja međunarodne zaštite predstavljaju sekundarno kretanje u zemlje zapadne Europe”, naglašavaju iz Ministrarstva unutrašnjih poslova Hrvatske.
Značajno opale ilegalne migracije preko Albanije i Crne Gore
Kada su u pitanju ostala državljanstva kao što su Turske, Rusije, Kine, Katara, Kuvajta, Omana, Bahreina, Saudijske Arabije, za koje EU traži od država Zapadnog Balkana da se njihovim građanima uvedu vize, naglašavaju iz MUP-a Hrvatske, osim Azerbejdžana koji se u posljednje vrijeme javlja neznatno, također su zastupljena u brojci nezakonitih migranata.

“Republika Hrvatska općenito ove godine bilježi smanjenje nezakonitih prelazaka državne granice za oko 60 posto u odnosu na 2024. godinu. Tzv. „Južna“ ruta preko Albanije i Crne Gore je trenutno ruta s najmanje zabilježenih slučajeva nezakonitih ulazaka”, naglašavaju iz MUP-a Hrvatske.
Također, i u Informaciji o stanju u oblasti migracija u Bosni i Hercegovini koju je sačinilo Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine za 2024. godinu, navedno je kako je Granična policija BiH kada su u pitanju osobe otkrivene u nezakonitom prelasku bile su to većinom državljani Sirije (2.758), Turske (1.393), Afganistana (1.026), Maroka (461) i Pakistana (296).