IT

Kako i zašto roditelji i učitelji upoznaju malu djecu s umjetnom inteligencijom

Iako uvjeti usluge za ChatGPT, Googleov Gemini i druge modele umjetne inteligencije navode da su alati namijenjeni samo onima starijima od 13 godina, roditelji i učitelji preuzimaju pitanje edukacije o umjetnoj inteligenciji u svoje ruke.

djeca na mobitelu
FOTO: FREEPIK
Ilustracija

Od dolaska ChatGPT-a krajem 2022., generativna umjetna inteligencija se proširila od odraslih u njihovim kancelarijama preko studenata u bibliotekama a kampusa do tinejdžera u srednjoškolskim hodnicima.

Sada dopire do najmlađih među nama, a roditelji i učitelji se bore s najodgovornijim načinom upoznavanja svojih mlađih od 13 godina s novom tehnologijom koja bi mogla iz temelja preoblikovati budućnost.

Iako uvjeti usluge za ChatGPT, Googleov Gemini i druge modele umjetne inteligencije navode da su alati namijenjeni samo onima starijima od 13 godina, roditelji i učitelji preuzimaju pitanje edukacije o umjetnoj inteligenciji u svoje ruke.

Neki roditelji i učitelji rekli su za Guardian da idu punom parom naprijed, integrišući ChatGPT u svakodnevne interakcije sa svojom djecom kako bi objasnili nove pojmove, odgovorili na neprestana pitanja i ilustrirali fantastične priče. Drugi, oprezni s obzirom na opasnosti koje umjetna inteligencija može predstavljati za mlade ljude, demonstriraju je samo malo po malo u pomno nadziranim okruženjima.

Još neki roditelji i učitelji suzdržavaju se od pokazivanja svojoj djeci i učenicima kako uopće koristiti umjetnu inteligenciju, zabrinuti zbog štete i nemogućnosti etičke upotrebe tehnologije koja je još uvijek prepuna neriješenih pitanja o autorskim pravima. Osjećali smo da su i njihovi odgovori dali vrijedan doprinos raspravi.

‘Želim da bude spreman’: zašto roditelji uče djecu svoje generacije Alpha da koriste AI

Kunem se, gledati kako moja djeca otkrivaju umjetnu inteligenciju bila je jedna od onih neočekivanih roditeljskih radosti o kojima vam niko ne govori. Sjećate li se kad smo svi govorili: ‘Idemo guglati’? Pa, moj devetogodišnjak potpuno je odbacio tu frazu. Sada je uvijek ‘Tata, možemo li to ChatGPT-om?’ kad god zapne na zadaći. Najbolji dio? Uči tražiti savjete umjesto odgovora – sam shvaća stvari, ali uz malo AI poticaja.

Tu je i moj šestogodišnjak – pitanja ovog djeteta mogu nadživjeti svačije strpljenje! Znate one večeri kada vam je mozak potpuno spržen, ali su i dalje jake? Tada se ubacuje naš prijatelj s umjetnom inteligencijom. On će čavrljati pola sata, skačući od dinosaura do svemira na pitanje “zašto je voda mokra?” dok ja potajno punim svoje mentalne baterije.

Moja kćerka ima samo tri godine, ali već misli da je princeza. Umjesto da čitamo iste knjige o princezama po milioniti put, sada stvaramo priče u kojima JE ONA princeza koja ima te divlje avanture.

– Matt, konsultant, 44, Palm Beach Gardens, Florida

Koristim AI kao neku vrstu intelektualnog backstop-a kada razgovaram sa svojom djecom i ne mogu odgovoriti na jedno od njihovih pitanja. Imamo glasovne asistente s umjetnom inteligencijom kod kuće i u automobilu. Brzo premotava razgovor i omogućuje da učenje teče. Međutim, moja su djeca svjesna da umjetna inteligencija može halucinirati, pa morate osjetiti odgovore na provjere.

– Graham, pisac, četvrt Lamberhurst

Sa svojim trogodišnjakom koristim alate umjetne inteligencije za istraživanje svijeta. Koristimo aplikacije da prepoznamo pjev ptica i biljke u našim svakodnevnim šetnjama, a ChatGPT da odgovorimo na njegova pitanja o svijetu (“čemu služe kosti? Odakle su moje kosti?”), posebno kada iz biblioteke dobijemo nove knjige o nečemu o čemu još nije puno naučio. Želim da se osjeća ugodno okrećući se umjetnoj inteligenciji kako bi povećao svoju znatiželju. U isto vrijeme minimiziramo sve pasivne igre, uključujući vrijeme pred ekranom.

Za sada pokušavam naći vremena da si pričamo priče i igramo maštovite igre za teme o kojima on postavlja AI-ju, tako da on ima priliku napraviti neki generativni angažman.

Ima i onih roditelja koji svojoj djeci još uvijek ne predstavljaju umjetnu inteligenciju.

Roditelji koji svojoj djeci ne uvode AI

Moj petogodišnji sin jedva da zna da internet postoji. Računari su za video pozive, igre, filmove i očitavanje dnevne temperature s web stranice Met Officea. On definitivno ne mora znati ništa o LLM-ovima u ovoj fazi i svakako ih ne bi trebao koristiti. Mora naučiti pisati vlastite riječi i crtati vlastite slike, a ne koristiti mašine za plagiranje i usporavanje svoje mašte. Ako se pojavi LLM, snažno bih ohrabrio svog sina da ih ne koristi.

Izgrađeni su na temelju rada i umjetnosti pisaca i umjetnika koji nisu licencirali svoj rad u tu svrhu. Oni su strojevi za plagiranje. Oni ne mogu stvoriti ništa novo.

Rekao bih mu da bude sumnjičav prema bilo kojem stroju koji želi pisati riječi umjesto njega, što je isto kao da misli njegove misli umjesto njega. Mala djeca zaslužuju prilike za razvoj svojih vještina kritičkog mišljenja i mašte.

OSZAR »